Forum futboool! sędziowie ŁZPN Strona Główna futboool! sędziowie ŁZPN

Dołączył: 10 Kwi 2006
Posty: 11

Skąd: Łódź

PostWysłany: Wto 11:31, 25 Kwi 2006    Temat postu: Kary czasowego wykluczenia

Nawiązując do szkolenia z 24.04.2006 r. dla osób, które sedziują zawody młodzieżowców przydatna informacja:

Zastosowanie 3 kar czasowego wykluczenia wobec jednego zawodnika, nieżależnie od wymiaru każdej z tych 3 kar (3, 5, 10 min. - art. 12 pkt 86 przepisów gry w piłkę nożną), obliguję sędziego w sytuacji gdy zachodzą przesłanki do ukarania ww. zawodnika po raz czwarty karą 3 min. lub inną surowszą do pokazania mu czerwonego kartonika.
Zatem np. 3 kary po 3 min. i 4 kara jest już wykluczeniem.

Jednak nadal nurtuje mnie fakt, jakie przepisy normują to uprawnienie i obowiązek sędziowski Sad

Latro

Dołączył: 08 Sty 2006
Posty: 74

Skąd: Zgierz

PostWysłany: Nie 16:38, 30 Kwi 2006    Temat postu:

Pytanie dotyczące kar czasowych.
Jeśli karzemy kapitana drużyny karą czasową i schodzi on z boiska w celu odbycia kary - czy jest zobowiązany przekazać opaskę kapitańską innemu zawodnikowi pozostającemu na boisku Question

PostWysłany: Wto 22:08, 02 Maj 2006    Temat postu:

pytanie dla mnie czysto reoretyczne, przez max 80 minut ciezko mlodemu zawodnikowi "zarobic" 4 czasowki, tak samo jak seniorom 4 "zoltka"

poza tym, czy dalbys dziecku, np12-13 lat czerwien .... ?
bez przesady, plakalby do najblizszej gwiazdki
Latro

Posty: 74

PostWysłany: Wto 22:30, 02 Maj 2006    Temat postu:

Nie wiem kim był "Gość" odpowiadający na moje pytanie, ale chyba mnie nie zrozumiał. Chodzi o sytuację, w której kapitan schodzi na 3, 5, 10 min. i oczekuje przy linii środkowej - czy w takiej sytuacji musi przekazać komuś opaskę?

PostWysłany: Wto 22:54, 02 Maj 2006    Temat postu:

nie nawiazywalem do Twojej wypowiedzi, lecz do tematu glownego, gdzie poruszona jest kwestia czerwonej kartki dla mlodziezowca
Latro

Posty: 74

PostWysłany: Wto 23:55, 02 Maj 2006    Temat postu:

Nawiązując do tematu - jak do tej pory raz byłem zmuszony pokazać na zawodach grupy Górski czerwoną kartkę - w sytuacji kiedy obrońca wybił ręką piłkę zmierzającą do pustej bramki. I nie możemy się tutaj kierować źle pojętą "litością", tylko przepisami gry w piłkę nożną.

elpolacco

Dołączył: 16 Paź 2005
Posty: 290

Skąd: Łódź

PostWysłany: Czw 16:12, 25 Maj 2006    Temat postu:

Ja "zostałem zmuszony" do wyciągnięcia czerwonego kartonika po obraźliwym geście w moim kierunku - tuż po udzieleniu temu zawodnikowi kary trzy minutowej.

:)

PostWysłany: Czw 10:20, 01 Cze 2006    Temat postu:

1. jeżeli wyklucza sie gościa na 3 - 5 - 10 min, to pokazuje mu sie jakas kartke czy tylko mowie mu sie by opuścił boisko?
2. czy bez wczesniejszych wykluczen za np. wybitnie niesportowe zachowanie moge mu pokazac bez niczego czerwona czy musze najpierw go wykluczyc 3 razy i za 4 dopiero czerwień? Wink
elpolacco

Posty: 290

Skąd: Łódź

PostWysłany: Czw 11:48, 01 Cze 2006    Temat postu:

Aby dla wszystkich było jasne jakiej kary udzielam, pokazuję na palcach ilość minut, podobnie jak to czynią sędziowie koszykówki. Jednocześnie mówię zainteresowanemu jaką karę otrzymuje.

Kara minutowa jest w pewnym sensie odpowiednikiem upomnienia (żółtej kartki). Jeśli zaś ktoś zasługuje na wykluczenie natychmiastowe, to pokazujesz mu czerwoną kartkę od razu, niezależnie od tego czy otrzymał już jakieś kary minutowe czy nie.

Przecież na zawodach, w których nie ma kar minutowych zawodnik może zostać wykluczony bez pokazywania mu wcześniej żółtych kartek - jeśli popełnił wykroczenie na to zasługujące.

kot412

Dołączył: 24 Maj 2006
Posty: 6

Skąd: Z daleka

PostWysłany: Czw 20:04, 29 Cze 2006    Temat postu:

Ja mam takie czysto teoretyczne pytanie, choć może się przytrafić taka sytuacja na boisku.

A mianowicie chodzi mi o to, co należy zrobić, jeżeli 5 zawodników z jednej drużyny ukarzemy karą czasowego wykluczenia w tym samym momencie??

Przecież, jeżeli w jednej z drużyn jest mniej niż 7 zawodników, to zawody nie mogą być kontynuowane!! Więc co w takiej sytuacji należy zrobić?? Przerwać mecz, lub pozwolić żeby ta drużyna grała w 6??

Pozdrawiam. Very Happy

Latro

Posty: 74

PostWysłany: Czw 20:20, 29 Cze 2006    Temat postu:

Postaram się wytłumaczyć na przykładzie:
Dajesz 5 kar jednocześnie powiedzmy że wszystkie po 3 minuty. Schodzi CZTERECH zawodników (bo nie może zostać mniej niż 7). Kiedy oni powrócą na boisko, ten ukarany jako piąty schodzi odbyć swoją karę.
Jednym słowem, możesz ukarać nawet całą drużynę, ale odbywają oni swoją karę niejako "czwórkami".

elpolacco

Posty: 290

Skąd: Łódź

PostWysłany: Pią 10:15, 30 Cze 2006    Temat postu:

To co napisał powyżej Latro jest naprawde bardzo rozsądne. Ale czy mógłbym dowiedzieć się jakie jest żródło takiego postępowania?

Moje pytanie spowodowane jest rozmową, którą odbyłem jakiś czas temu z panem Pawłem Zawadzkim, przewodniczącym Wydziału Szkolenia ŁZPNu. Miało to miejsce podczas wprowadzania tych dziwnych przepisów na Górski C i D.

Tak więc w tych rozgrywkach na boisku znajduje się po 8 zawodników w każdej drużynie. Minimalna ilość zawodników to chyba 5 lub 6 (wstyd, ale nie pamiętam dobrze). A zatem, zgodnie ze słowami pana Pawła, dając karę minutową, która powoduje zredukowanie liczby zawodników poniżej minimalnej należy mecz zakończyć, a nie czekać z tą karą na później.

precious one

Dołączył: 16 Maj 2006
Posty: 13

PostWysłany: Sob 20:59, 01 Lip 2006    Temat postu:

miałem pytanie na tescie - Czy mozna zmienic zawodnika tymczasowo wykluczonego z gry? odpowiedizałem NIE - czy dobrze?

Arbiter

PostWysłany: Sob 21:14, 01 Lip 2006    Temat postu:

Precious one - dobrze.

Jeśli chodzi o wcześniejszą kwestię, to w przypadku wykluczenia czasowego zawodnika, gdy drużyna już gra w siedmu, kończymy zawody. Swego czasu (ale już po zmianie przepisów) pytałem się o tą kwestię.
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum futboool! sędziowie ŁZPN Strona Główna -> Przepisy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)