Forum futboool! sędziowie ŁZPN Strona Główna futboool! sędziowie ŁZPN

Zgadywanka z przepisami
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny

Kobi

PostWysłany: Pią 14:37, 17 Mar 2006    Temat postu:

Latro...7 punkt wogóle nie odnosi się do pytania bo jest jak sam podkreśliłeś "gdy drużyny nie opuściły pola gry". A jeżeli chodzi o punkt 8 to przecież sędzia w tej sytuacji nie przedłużył czasu gry 2 połowy tylko dograł pierwszą i następnie rozpoczął drugą. Ja nadal nie rozumiem i nie wiem jaka jest poprawna odpowiedz. Jeżeli uważasz że odpowiedz NIE jest poprawna to powiedz mi jakie zachowanie sędziego w powyzszej sytuacji będzie dobre. Przyda się na przyszłość :]
elpolacco

Dołączył: 16 Paź 2005
Posty: 290

PostWysłany: Pią 14:43, 17 Mar 2006    Temat postu:

Wychodzi na to, że nie mozna po zejściu drużyn dogrywać tych zgubionych minut. Natomiast prawda jest taka, że punkt 8, ani żaden inny, nie opisuje tej sytuacji tak dobrze jak stare zapisy.

Ostatnio zmieniony przez elpolacco dnia Pią 17:56, 17 Mar 2006, w całości zmieniany 1 raz
Kobi

PostWysłany: Pią 17:10, 17 Mar 2006    Temat postu:

A jak jest w starych przepisach ?
elpolacco

Posty: 290

PostWysłany: Pią 17:58, 17 Mar 2006    Temat postu:

W starych (2004) jest dokładnie tak jak napisałeś na wstępie (po powrocie drużyn dogrywamy te zaległe minuty), ale ponadto tamte przepisy mówiły co i jak DOKŁADNIE.
Wydaje mi się, że twórcy nowych chieli uprościć zapis - nie dogrywamy jak sędzia się pomylił i już. Natomiast sposób zapisu jest według mnie NIEŚCISŁY.

PostWysłany: Pią 21:52, 17 Mar 2006    Temat postu:

Kurcze, może ja jestem inny, ale przeczytajcie pierwsze zdanie pytania i pierwsze zdanie odpowiedzi z punktu 8.
Dla mnie jest oczywiste, że zaczynamy drugą połowę, bez żadnego powrotu na poprzednio zajmowane strony boiska, gramy drugą połowę "jak gdyby nigdy nic" 45 min., a fakt niedogrania pierwszej opisujemy w sprawozdaniu.
Inną kwestią jest sensowność takiego rozwiązania. W myśl starych przepisów można było "dograć" czas pierwszej połowy i mecz trwał regulaminowe 90 min., w myśl obecnych taki mecz Wydział Gier zapewne nakaże powtórzyć. Szkoda że uniemożliwia się sędziemu naprawienie takiego błędu, który może wynikać np. z awarii zegarka, a na B klasie czy trampkarzach nie ma kolegów asystentów, którzy służą swoim czasomierzem.
Ale to tylko moje gdybanie, a w kwestii formalnej - nie ma dogrywania omyłkowo skróconej pierwszej połowy, o ile piłkarze zeszli już z boiska.

laguna86

Dołączył: 21 Lut 2006
Posty: 13

Skąd: Opole

PostWysłany: Pią 23:07, 17 Mar 2006    Temat postu:

Niestety tak to już jest Latro. Takie jaja wychodzą nie tylko przy tworzeniu Przepisów Gry w Piłkę Nożną, ale także w tworzeniu ustaw... Oto Polska właśnie Confused

elpolacco

Posty: 290

PostWysłany: Sob 21:59, 18 Mar 2006    Temat postu:

Do Latro. Wydaje mi się, że nieporozumienie polega na tym, że według mnie wyjście po przerwie nie jest jednoznaczne z drugą połową meczu.

A zatem:

8. Jeżeli sędzia omyłkowo, przedwcześnie zakończył pierwszą połowę zawodów i spostrzegł swój błąd po zejściu drużyn z pola gry, to czas drugiej połowy nie może być powiększony o czas niedograny w pierwszej połowie zawodów.

Tak więc według mnie - sędzia spostrzegł, że przedwcześnie zakończył pierwszą połowę i wcale nie ma zamiaru przedłużać drugiej! Tylko dograć pierwszą. A to nie to samo.

I na ten temat nie ma ani słowa.

Latro

Posty: 74

PostWysłany: Nie 2:35, 19 Mar 2006    Temat postu:

elpolacco, teraz to się zabawiamy w zawracanie Wisły kijem ale skoro chcesz...

Artykuł 7 - Czas trwania zawodów (str. 53)

(...)
Przerwa między częściami gry.
Zawodnikom przysługuje prawo do przerwy między obiema częściami gry (zawodów).

Skoro przerwa jest między częściami, to dla mnie oczywistym jest, że wychodząc po przerwie, zaczynam drugą część (połowę).

elpolacco

Posty: 290

PostWysłany: Nie 21:09, 19 Mar 2006    Temat postu:

O te słowa właśnie chodzi. Przerwa. Część. Wink

Jestem pewien, że podchodzisz do przepisów z powagą, dlatego jestem przekonany, że zgodzisz się ze mną, że te słowa nie są tożsame.

Problemu nie byłoby, gdyby jasno napisali w przepisach: połowa to połowa. A co do zawracania wisły... Chyba w szukaniu luk w prawie o to właśnie chodzi, czyż nie?

Latro

Posty: 74

PostWysłany: Nie 23:09, 19 Mar 2006    Temat postu:

Trzeba by przeczytać jak ten artykuł brzmi w oryginalnej angielskiej wersji. Być może nasze problemy biorą się z nieścisłości tłumaczenia. Choć z drugiej strony patrząc - sędziowie to przecież inteligentni ludzie, czyż nie Question Wink

elpolacco

Posty: 290

PostWysłany: Nie 23:28, 19 Mar 2006    Temat postu:

Very Happy

Też myślę, że inteligentni.
Tylko z prawem już tak jest, że to nie o inteligencję chodzi, nawet nie o wyczucie, na tych samych prawach funkcjonuje kodeks karny, a sędziowie nie mogą przez to skazać winnego.
Bo przepis był nieścisły.

Jeszcze do Ramziego.
Zobacz Art. 5, pkt. 51 postanowienia PZPNu.
"Jezeli sedzia odwizdal zakonczenie zawodow na skutek nie stawienia sie w regulaminowym czasie na polu gry, jednej lub obu druzyn, a po tym fakcie stawia sie one jednak w komplecie do rozegrania zawodow, to sedzia zobowiazany jest prowadzic te zawody."

Mam do was pytanie zwiazane z rzutem sedziowskim. Przepisy mowia, ze:
"rzutem sedziowskim wznawia sie gre przerwana sygnalem gwizdka, miedzy innymi na skutek: (...) koniecznosci udzielenia kary indywidualnej zawodnikowi za przewinienie nie podlegajace karze rzutu wolnego lub karnego". Jakiego typu przewinienia przychodza wam do glowy? (jednoczesne przewinienie zawodnikow obu druzyn? przeszkadzajacy napastnik w bramce przeciwnikow?)

Kolejne pytanie:
Pilka odbija sie od sedziego asystenta, ktory stoi poza boiskiem, ale na tyle blisko, ze pilka nie przekroczyla calym obwodem linii bocznej/koncowej. Czy gramy dalej? Pytam dlatego, ze znowu nieco niejednoznacznie napisano w Art. 9 - Pilka w grze i poza gra:
"pilka jest w grze (...), gdy: (...) odbija sie zarowno od sedziego czy sedziego asystenta, gdy znajduja sie oni na polu gry."
Wedlug mnie oczywiscie, ze gra toczy sie dalej, gdyz nie spelniony jest warunek, ze pilka opuscila calym obodem linii koncowej. W takim razie po co napisano gdy znajduja sie oni na polu gry? Czy nie lepiej bylo jako wyjatkowa sytuacje wskazac wlasnie taka, kiedy odbija sie od asystenta, ktory jest poza?

PostWysłany: Czw 23:37, 23 Mar 2006    Temat postu:

dobra zonk odpowiedz byla do pytania pilka peka od slupka i wpada do bramki ze strony 1Smile

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum futboool! sędziowie ŁZPN Strona Główna -> Przepisy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)